LC2D40AV7
DigiKey Part Number
4008-LC2D40AV7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC2D40AV7
Description
TESYS3PEVLK REVER CTR40A18,5KWAC
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 400VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC2D40AV7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
340 VAC
Must Release Voltage
120 VAC
Coil Voltage
400VAC
Operate Time
26 ms
Contact Rating (Current)
40 A