LC2D115G7 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 115 A 120VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC2D115G7
DigiKey Part Number
4008-LC2D115G7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC2D115G7
Detailed Description
Category
Switching Voltage
1000VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
96 VAC
Must Release Voltage
36 VAC
Coil Voltage
120VAC
Operate Time
50 ms
Release Time
20 ms
Contact Rating (Current)
115 A