LC1G330BEEA
DigiKey Part Number
4008-LC1G330BEEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G330BEEA
Description
CONTACTORTESYSGIGA330 3P ADV 24-
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 330 A 24 ~ 48VAC/DC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1G330BEEA Models
Category
Contact Rating (Current)
330 A
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C