LC1G225BEEA
DigiKey Part Number
4008-LC1G225BEEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G225BEEA
Description
CONTACTORTESYSGIGA225 3P ADV 24-
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 225 A 24 ~ 48VAC/DC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1G225BEEA Models
Category
Contact Rating (Current)
225 A
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Termination Style
Spring Terminal
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C