LC1G150LSEA
DigiKey Part Number
4008-LC1G150LSEA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1G150LSEA
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 150 A 200 ~ 500VAC/DC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
LC1G150LSEA Models
Category
Contact Rating (Current)
150 A
Switching Voltage
1000VAC, 460VDC - Max
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C