LC1DT60AB7
DigiKey Part Number
4008-LC1DT60AB7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT60AB7
Description
TESYS 4 POLE EVLK CTR AC1 415V 6
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 60 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT60AB7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Must Release Voltage
7.2 VAC
Coil Voltage
24VAC
Operate Time
26 ms
Contact Rating (Current)
60 A