LC1D95B7
DigiKey Part Number
4008-LC1D95B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D95B7
Description
3P CONT 80A AC3 45KW 1NO 1NC 24V
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 95 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D95B7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
7.2 VAC
Coil Voltage
24VAC
Operate Time
35 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
20 ms
Contact Rating (Current)
95 A