LC1D80U7
DigiKey Part Number
4008-LC1D80U7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D80U7
Description
3P CONT 80A AC3 37KW 1NO 1NC 240
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 80 A 240VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D80U7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
204 VAC
Must Release Voltage
72 VAC
Coil Voltage
240VAC
Release Time
20 ms
Contact Rating (Current)
80 A