LC1D80N7
DigiKey Part Number
4008-LC1D80N7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D80N7
Description
3P CONT 80A AC3 37KW 1NO 1NC 415
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 80 A 415VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D80N7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
352.75 VAC
Must Release Voltage
124.5 VAC
Coil Voltage
415VAC
Release Time
20 ms
Contact Rating (Current)
80 A