LC1D80B5
DigiKey Part Number
4008-LC1D80B5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D80B5
Description
CONTACTOR 50HZ
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 80 A 24VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D80B5 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Must Release Voltage
7.2 VAC
Coil Voltage
24VAC
Operate Time
35 ms
Release Time
20 ms
Contact Rating (Current)
80 A