LC1D65AED
DigiKey Part Number
4008-LC1D65AED-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D65AED
Description
TESYS 3P EVLK CTR 65A 30KW AC3 4
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 65 A 48VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D65AED Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Series
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
36 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Coil Voltage
48VDC
Operate Time
57.5 ms
Release Time
24 ms
Contact Rating (Current)
65 A