LC1D25V7
DigiKey Part Number
4008-LC1D25V7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D25V7
Description
TESYS CONTACTOR 3P AC3 25A 400VA
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 25 A 400VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D25V7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
320 VAC
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Release Voltage
120 VAC
Coil Voltage
400VAC
Operate Time
22 ms
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
25 A