LC1D25KUE
DigiKey Part Number
4008-LC1D25KUE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D25KUE
Description
TESYS CONTACTOR-3P-AC3- <= 440V
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 25 A 100 ~ 250VAC/DC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D25KUE Models
Category
Contact Rating (Current)
25 A
Switching Voltage
690VAC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C