LC1D115FE7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 115 A 115VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC1D115FE7
DigiKey Part Number
4008-LC1D115FE7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D115FE7
Description
CONTACTOR
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D115FE7 Models
Category
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Manufacturer
Schneider Electric
Contact Rating (Current)
115 A
Series
Switching Voltage
1000VAC, 300VDC - Max
Packaging
Box
Features
Auxiliary Contacts
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Must Operate Voltage
92 VAC
Coil Voltage
115VAC
Must Release Voltage
34.5 VAC