LC1D115B7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 115 A 24VAC Coil Chassis Mount
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC1D115B7
DigiKey Part Number
4008-LC1D115B7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D115B7
Description
CONTACTOR TESYS DECA 115A 3P 24V
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D115B7 Models
Category
Contact Rating (Current)
115 A
Switching Voltage
1000VAC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Termination Style
Screw Terminal
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Mounting Type
Chassis Mount
Operate Time
50 ms
Coil Voltage
24VAC