HGL36000S15
HGL36000S15
DigiKey Part Number
4008-HGL36000S15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HGL36000S15
Description
AUTOMATIC MOLDED CASE SWITCH 600
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Circuit Breaker Magnetic 150A 600 V AC 250 V DC Lever Chassis Mount
Category
Current Rating (Amps)
150A
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage Rating - AC
600 V
Series
Voltage Rating - DC
250 V