BSH1401T31A2A
DigiKey Part Number
4008-BSH1401T31A2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSH1401T31A2A
Description
MOTOR 140 IP65 KEYED INC NOBRK A
Detailed Description
AC Motor Servomotor 4000 RPM 2.2kW 480VAC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
1080.5 / 7630
Power - Rated
2.2kW
Series
Size / Dimension
Square - 5.512" x 5.512" (140.00mm x 140.00mm)
Diameter - Shaft
0.945" (24.00mm)
Length - Shaft and Bearing
1.969" (50.00mm)
Mounting Hole Spacing
5.118" (130.00mm)
Voltage - Rated
480VAC