BSH1003P32A2A
DigiKey Part Number
4008-BSH1003P32A2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BSH1003P32A2A
Description
MOTOR 100 IP65 KEYED ABS NOBRK A
Detailed Description
AC Motor Servomotor 6000 RPM 2.6kW 480VAC
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
953 / 6730
Power - Rated
2.6kW
Series
Size / Dimension
Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Diameter - Shaft
0.748" (19.00mm)
Length - Shaft and Bearing
1.575" (40.00mm)
Mounting Hole Spacing
3.740" (95.00mm)
Voltage - Rated
480VAC