BMH1904P32F2A
DigiKey Part Number
4008-BMH1904P32F2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH1904P32F2A
Description
MOTOR 190MM IEC 100NM IP65/67 9.
Detailed Description
AC Motor Servomotor 3000 RPM 16kW 480VAC
EDA/CAD Models
BMH1904P32F2A Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
10819 / 76400
Power - Rated
16kW
Series
Size / Dimension
Square - 7.480" x 7.480" (190.00mm x 190.00mm)
Diameter - Shaft
1.500" (38.10mm)
Length - Shaft and Bearing
3.150" (80.00mm)
Mounting Hole Spacing
7.087" (180.00mm)
Function
Servomotor
Termination Style
Connector
Voltage - Rated
480VAC