BMH1904P21F2B
DigiKey Part Number
4008-BMH1904P21F2B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH1904P21F2B
Description
MOTOR 190MM IEC 100NM IP20/65 16
Detailed Description
AC Motor Servomotor 3000 RPM 9.8kW 480VAC
EDA/CAD Models
BMH1904P21F2B Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
6627.3 / 46800
Power - Rated
9.8kW
Series
Size / Dimension
Square - 7.480" x 7.480" (190.00mm x 190.00mm)
Diameter - Shaft
1.500" (38.10mm)
Length - Shaft and Bearing
3.150" (80.00mm)
Mounting Hole Spacing
7.087" (180.00mm)
Function
Servomotor
Termination Style
Connector
Voltage - Rated
480VAC