BMH1003T27F2A
DigiKey Part Number
4008-BMH1003T27F2A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH1003T27F2A
Description
MTR 100MM IP65 NOKEY ENC MULTI16
Detailed Description
AC Motor Servomotor 6000 RPM 1.45kW 240VAC
EDA/CAD Models
BMH1003T27F2A Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
793 / 5600
Power - Rated
1.45kW
Series
Size / Dimension
Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Diameter - Shaft
0.750" (19.05mm)
Length - Shaft and Bearing
1.570" (39.88mm)
Mounting Hole Spacing
3.740" (95.00mm)
Function
Servomotor
Termination Style
Connector
Voltage - Rated
240VAC