BMH1002P11F1A
DigiKey Part Number
4008-BMH1002P11F1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BMH1002P11F1A
Description
MTR 100MM IP54 KEY ENC SINGLE128
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC Motor Servomotor 6000 RPM 1.6kW 480VAC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BMH1002P11F1A Models
Category
Torque - Rated (oz-in / mNm)
552.3 / 3900
Manufacturer
Schneider Electric
Power - Rated
1.6kW
Series
Size / Dimension
Square - 3.937" x 3.937" (100.00mm x 100.00mm)
Packaging
Box
Diameter - Shaft
0.750" (19.05mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
1.570" (39.88mm)
Type
AC Motor
Mounting Hole Spacing
3.740" (95.00mm)
Function
Servomotor
Termination Style
Connector
Voltage - Rated
480VAC