ABLS1A24038
DigiKey Part Number
4008-ABLS1A24038-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABLS1A24038
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 91W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 3.8A
EDA/CAD Models
ABLS1A24038 Models
Category
Power (Watts)
91W
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
89%
Input Type
AC
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
IP20, Universal Input
AC Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
3.94" L x 1.77" W x 2.95" H (100.0mm x 45.0mm x 75.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CB, CE, CSA, CuL, EAC, EN, IEC, KC, NEC Class 2, UL
Current - Output (Max)
3.8A