ABL8PRP24100
DigiKey Part Number
4008-ABL8PRP24100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABL8PRP24100
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Isolation
500 V
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Input Type
DC
Features
IP20
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.31" L x 3.94" W x 5.43" H (135.0mm x 100.0mm x 138.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
24V
Approval Agency
CE, EAC
DC Voltage - Input (Max)
28.8V
Standard Number
60950-1; UL 508
Voltage - Output 1
24V