ABL8DCC12020
DigiKey Part Number
4008-ABL8DCC12020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABL8DCC12020
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 12V 24W
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 12V 2A
EDA/CAD Models
ABL8DCC12020 Models
Category
Power (Watts)
24W
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Isolation
500 V
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
82%
Input Type
DC
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Number of Outputs
1
Features
IP20
DC Voltage - Input (Min)
24V
Size / Dimension
6.50" L x 5.71" W x 2.56" H (165.0mm x 145.0mm x 65.0mm)
DC Voltage - Input (Max)
28.8V
Approval Agency
CCSAus, EAC, EN, IEC, RCM, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
2A