9AD1201M4H001
DigiKey Part Number
1688-9AD1201M4H001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9AD1201M4H001
Description
FAN 120X25MM 100-240VAC LOWSPEED
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 100 ~ 240VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 63.0 CFM (1.76m³/min) 3 Wire Leads
Category
Features
Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach)
Manufacturer
Sanyo Denki America Inc.
Noise
34.0dB(A)
Series
Power (Watts)
1.60W
Packaging
Box
RPM
2250 RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
100 ~ 240VAC
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UKCA
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.040A
Air Flow
63.0 CFM (1.76m³/min)
Voltage Range
90 ~ 264VAC
Static Pressure
0.141 in H2O (35.0 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 60°C