TMMS-130-01-LM-Q-FS
DigiKey Part Number
TMMS-130-01-LM-Q-FS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMMS-130-01-LM-Q-FS
Description
CONN HEADER VERT 120POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 120 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
TMMS-130-01-LM-Q-FS Models
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Series
Contact Length - Post
0.113" (2.87mm)
Packaging
Tube
Overall Contact Length
0.302" (7.67mm)
Insulation Height
0.299" (7.60mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C