TMMS-130-01-F-Q-RA-FS
DigiKey Part Number
SAM15867-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMMS-130-01-F-Q-RA-FS
Description
CONN HEADER R/A 120P 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 120 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
TMMS-130-01-F-Q-RA-FS Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.130" (3.30mm)
Packaging
Tube
Contact Length - Post
0.090" (2.29mm)
Insulation Height
0.475" (12.07mm)
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C