Image for TMM-120-01-L-D-RA-001 is not available
TMM-120-01-L-D-RA-001
DigiKey Part Number
TMM-120-01-L-D-RA-001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TMM-120-01-L-D-RA-001
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
TMM-120-01-L-D-RA-001 Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.126" (3.20mm)
Packaging
Bulk
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Insulation Height
0.155" (3.94mm)
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Number of Positions Loaded
39
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3.2A per Contact