TFSD-05-28-H-10.00-T-NDS
DigiKey Part Number
SAM8976-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TFSD-05-28-H-10.00-T-NDS
Description
CABLE 28AWG DUALROW 10PIN 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Plug 0.833' (254.00mm, 10.00")
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TFSD-05-28-H-10.00-T-NDS Models
Category
Length
0.833' (254.00mm, 10.00")
Manufacturer
Samtec Inc.
Features
Polarizing Key
Series
Color
Black, Individual
Packaging
Bulk
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Cable Termination
Crimp
Connector Type
Socket to Plug
Contact Finish
Gold
Number of Positions
10
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Base Product Number
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)