ST5-15-1.50-L-D-P-TR
DigiKey Part Number
SAM16030TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM16030CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM16030DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST5-15-1.50-L-D-P-TR
Description
CONN HDR 30POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Connector Header, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ST5-15-1.50-L-D-P-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Header, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
4.5mm, 5mm
Number of Positions
30
Height Above Board
0.141" (3.58mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)