SL-112-G-12
DigiKey Part Number
SAM1104-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL-112-G-12
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SL-112-G-12 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.095" (2.41mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.095" (2.41mm)
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions Loaded
All
Contact Shape
Circular
Pitch - Mating
Contact Material
Beryllium Copper
Number of Rows
1
Contact Finish Thickness - Post
10.0µin (0.25µm)
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Termination
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Factory Stock: 508
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 783
CONN RCPT 31POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 260
CONN RCPT 30POS 0.1 GOLD PCB
In-Stock: 260
CONN RCPT 29POS 0.1 GOLD PCB
CONN RCPT 28POS 0.1 GOLD PCB