SEAM8-40-S05.0-S-10-3
DigiKey Part Number
612-SEAM8-40-S05.0-S-10-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAM8-40-S05.0-S-10-3
Description
CONN TERMINAL HS HD ARRAY
Detailed Description
400 Position Connector High Density Array, Male Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
SEAM8-40-S05.0-S-10-3 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
10
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide
Packaging
Strip
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
High Density Array, Male
Mated Stacking Heights
10mm
Number of Positions
400
Height Above Board
0.297" (7.54mm)
Pitch
0.031" (0.80mm)