SEAF-40-06.5-S-10-1-A-K-TR
DigiKey Part Number
SAM14366TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM14366CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SEAF-40-06.5-S-10-1-A-K-TR
Description
CONN HD ARRAY RCPT 400P SMD GOLD
Detailed Description
400 Position Connector High Density Array, Female Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
SEAF-40-06.5-S-10-1-A-K-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
High Density Array, Female
Mated Stacking Heights
8.5mm, 9.5mm, 10mm, 13mm, 13.5mm, 15.5mm, 17.5mm, 19.5mm
Number of Positions
400
Height Above Board
0.258" (6.55mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)