RF316-01SP1-06BJ2-0305
DigiKey Part Number
612-RF316-01SP1-06BJ2-0305-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF316-01SP1-06BJ2-0305
Description
COAX CBL N-TYPE TO SMA 12"
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial N-Type to SMA RG-316 12.01" (305.00mm)
EDA/CAD Models
RF316-01SP1-06BJ2-0305 Models
Category
2nd Contact Gender
Length
12.01" (305.00mm)
Cable Impedance
50 Ohms
Style
N-Type to SMA
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
N-Type Jack
Overall Impedance
50 Ohms
1st Contact Gender
Female
Frequency - Max
6 GHz
1st Connector Mounting Type
Panel Mount
Color
Amber
1st Connector Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-50°C ~ 165°C