RF316-01RP1-02RP1-0152
DigiKey Part Number
612-RF316-01RP1-02RP1-0152-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RF316-01RP1-02RP1-0152
Description
COAX CBL MCX TO SMA 5.9"
Detailed Description
Cable Assembly Coaxial MCX to SMA RG-316 5.984" (152.00mm)
EDA/CAD Models
RF316-01RP1-02RP1-0152 Models
Category
2nd Contact Gender
Length
5.984" (152.00mm)
Cable Impedance
50 Ohms
Style
MCX to SMA
Connector Impedance
50 Ohms
1st Connector
MCX Plug, Right Angle
Overall Impedance
50 Ohms
Frequency - Max
6 GHz
Amber
2nd Connector
SMA Plug, Right Angle
Operating Temperature
-50°C ~ 165°C