Image for MTMM-110-05-SM-D-200 is not available
MTMM-110-05-SM-D-200
DigiKey Part Number
MTMM-110-05-SM-D-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-110-05-SM-D-200
Description
2MM TERMINAL STRIP
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-110-05-SM-D-200 Models
Contact Length - Mating
0.200" (5.08mm)
Series
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A