MTMM-109-06-S-D-250
DigiKey Part Number
612-MTMM-109-06-S-D-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-109-06-S-D-250
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-109-06-S-D-250 Models
Contact Length - Mating
0.250" (6.35mm)
Series
Contact Length - Post
0.088" (2.23mm)
Overall Contact Length
0.397" (10.08mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Pitch - Mating
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
3A