Image for MTMM-109-05-G-D-225 is not available
MTMM-109-05-G-D-225
DigiKey Part Number
612-MTMM-109-05-G-D-225-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-109-05-G-D-225
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 18 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-109-05-G-D-225 Models
Category
Contact Length - Mating
0.225" (5.72mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.093" (2.35mm)
Series
Overall Contact Length
0.377" (9.58mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
20.0µin (0.51µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A