Image for MTMM-105-13-H-D-125 is not available
MTMM-105-13-H-D-125
DigiKey Part Number
MTMM-105-13-H-D-125-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTMM-105-13-H-D-125
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 10 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
MTMM-105-13-H-D-125 Models
Category
Contact Length - Mating
0.125" (3.18mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.489" (12.42mm)
Series
Overall Contact Length
0.673" (17.09mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A