MTLW-110-07-G-D-170
DigiKey Part Number
MTLW-110-07-G-D-170-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-110-07-G-D-170
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 20 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
MTLW-110-07-G-D-170 Models
Category
Contact Length - Mating
0.170" (4.32mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.200" (5.08mm)
Series
Overall Contact Length
0.430" (10.92mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact