MTLW-108-08-T-D-370
DigiKey Part Number
MTLW-108-08-T-D-370-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MTLW-108-08-T-D-370
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 16 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MTLW-108-08-T-D-370 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.370" (9.40mm)
Series
Contact Length - Post
0.100" (2.54mm)
Overall Contact Length
0.530" (13.46mm)
Insulation Height
0.060" (1.52mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
5.2A per Contact