Image for FW-20-05-G-D-600-075-ES-A is not available
FW-20-05-G-D-600-075-ES-A
DigiKey Part Number
FW-20-05-G-D-600-075-ES-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-20-05-G-D-600-075-ES-A
Description
CONN HDR 40POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-20-05-G-D-600-075-ES-A Models
Category
Length - Overall Pin
0.675" (17.145mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.075" (1.905mm)
Series
Length - Stack Height
0.600" (15.240mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
40
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)