Image for FW-09-03-G-D-240-075-EP-A is not available
FW-09-03-G-D-240-075-EP-A
DigiKey Part Number
FW-09-03-G-D-240-075-EP-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FW-09-03-G-D-240-075-EP-A
Description
CONN HDR 18POS 0.05 STACK SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FW-09-03-G-D-240-075-EP-A Models
Category
Length - Overall Pin
0.315" (8.000mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.075" (1.905mm)
Series
Length - Stack Height
0.240" (6.096mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
18
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.050" (1.27mm)