FFSD-20-D-17.50-01-N is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Samtec Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 29
40 Position Cable Assembly Rectangular Socket to Socket 1.46' (444.50mm)
FFSD-20-D-17.50-01-N
DigiKey Part Number
FFSD-20-D-17.50-01-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FFSD-20-D-17.50-01-N
Detailed Description
EDA/CAD Models
FFSD-20-D-17.50-01-N Models
Category
Pitch - Cable
0.025" (0.64mm)
Manufacturer
Length
1.46' (444.50mm)
Number of Positions
40
Pitch - Connector
0.050" (1.27mm)