185-J-P-EP-ST-CM-2
DigiKey Part Number
612-185-J-P-EP-ST-CM-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
185-J-P-EP-ST-CM-2
Description
CONN 1.85MM JACK COMP MNT
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.85mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Surface Mount Compression
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
185-J-P-EP-ST-CM-2 Models
Category
Frequency - Max
65 GHz
Mfr
Number of Ports
1
Series
Features
Mounting Hardware
Packaging
Bulk
Housing Color
Silver
Part Status
Active
Center Contact Material
Beryllium Copper
Connector Style
Body Material
Stainless Steel
Connector Type
Jack, Female Socket
Center Contact Plating
Gold
Contact Termination
Compression
Dielectric Material
Polyetherimide (PEI)
Shield Termination
Screw
Operating Temperature
-65°C ~ 165°C
Impedance
50 Ohms
Voltage Rating
200 V