RCS1005J103CS
DigiKey Part Number
1276-7017-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-7017-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RCS1005J103CS
Description
RES 10K OHM 5% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
35 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RCS1005J103CS Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.041" L x 0.022" W (1.05mm x 0.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)