CL21A225KACLNNC
DigiKey Part Number
1276-2408-2-ND - Tape & Reel (TR)
1276-2408-1-ND - Cut Tape (CT)
1276-2408-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL21A225KACLNNC
Description
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0805
Detailed Description
2.2 µF ±10% 25V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
CL21A225KACLNNC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Features
Low Profile
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)