CL10X106MO8NRWC
DigiKey Part Number
1276-CL10X106MO8NRWCTR-ND - Tape & Reel (TR)
1276-CL10X106MO8NRWCCT-ND - Cut Tape (CT)
1276-CL10X106MO8NRWCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10X106MO8NRWC
Description
0603 10UF X6S 16V 20%
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF ±20% 16V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.039" (1.00mm)