CL10C6R8CB8NNWC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 182,055
Datasheet
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 62
Upgrade
KEMET
Upgrade
KYOCERA AVX
Walsin Technology Corporation
YAGEO
KEMET
6.8 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
CL10C6R8CB8NNWC
DigiKey Part Number
1276-2333-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10C6R8CB8NNWC
Description
CAP CER 6.8PF 50V C0G/NP0 0603
Detailed Description
EDA/CAD Models
CL10C6R8CB8NNWC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.25pF
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)